Odkrywanie epidemii – badania przesiewowe na chorobę psychiczną u nastolatków

Courtney, 15-latek z Portland w stanie Oregon, zawsze wiedziała, że różni się od innych dzieci. Miałem poczucie, że coś się dzieje, ale bałem się powiedzieć cokolwiek, ponieważ nie wiedziałem, że ktoś ma podobny problem , powiedziała. Podobnie jak tysiące amerykańskich nastolatków, Courtney uczestniczyła w programie badań przesiewowych zdrowia psychicznego, który był oferowany w jej szkole. Nastolatkom trudno jest prosić o pomoc – wyjaśniła. Bez screeningu nie jestem pewien, w jaki sposób uzyskałbym pomoc, której potrzebowałem . Mediana wieku przy wystąpieniu zaburzeń psychicznych. Przed przesiewaniem Courtney była częścią cichej epidemii chorób psychicznych wśród nastolatków. Z badania National Comorbidity Survey wynika, że połowa wszystkich poważnych chorób psychicznych dorosłych – w tym ciężka depresja, zaburzenia lękowe i nadużywanie substancji – rozpoczyna się przed 14 rokiem życia, a trzy czwarte z nich jest w wieku 25 lat (patrz tabela) .1 Jednak większość chorób psychicznych u młodych ludzi jest nierozpoznana i nieleczona, pozostawiając ich podatnych na zaburzenia emocjonalne, społeczne i akademickie w krytycznej fazie ich życia. Nawet ci, którzy otrzymują leczenie, zwykle robią to po długim zwłoce: od 6 do 8 lat w przypadku pacjentów z zaburzeniami nastroju i od 9 do 23 lat w przypadku osób z zaburzeniami lękowymi.
Ale to nie psychiatryczna zachorowalność sprawia, że nagłówki; jest to raczej najbardziej ekstremalna konsekwencja choroby psychicznej: samobójstwo. W Stanach Zjednoczonych samobójstwo jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonu wśród osób w wieku od 15 do 19 lat. W samym 2005 roku, zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention, 16,9% amerykańskich licealistów poważnie uznało samobójstwo, a 8,4% próbowało popełnić samobójstwo co najmniej raz w poprzednim roku.
Te ponure statystyki zdecydowanie przemawiają za wczesnym wykryciem i interwencją oraz stanowią uzasadnienie dla badań przesiewowych zdrowia psychicznego wśród nastolatków. Założono, że podstawowe czynniki ryzyka samobójstwa – zaburzenia nastroju, wcześniejsze próby samobójcze oraz nadużywanie alkoholu lub substancji – mogą być zidentyfikowane i leczone.
Courtney uczestniczyła w TeenScreen, dużym szkolnym programie badań zdrowia psychicznego, opracowanym pod kierunkiem Davida Shaffera z Columbia University. Badanie jest przeprowadzane w dwóch etapach: nastolatki wypełniają krótki kwestionariusz, a następnie udzielają wywiadu pracownikowi socjalnemu lub psychologowi psychologicznemu na poziomie magisterskim, który sprawdza, czy pozytywny wynik rzeczywiście ma znaczenie kliniczne. Jeśli tak, to lekarz zaleca bardziej wszechstronną ocenę psychiatryczną dla nastolatka i jego rodziców. Badanie jest dobrowolne i wymaga aktywnej zgody rodziców i zgody nastolatka. Wyniki badań są poufne i nie są udostępniane urzędnikom szkolnym ani nauczycielom. A ponieważ wszyscy nastolatkowie, którzy przechodzą badania, również otrzymują dalszą rozmowę, nie mogą być zidentyfikowani przez swoich rówieśników jako pozytywni, system zachowujący prywatność.
W 2005 r. Program przebadał 55 000 młodych ludzi w 42 stanach. Około jedna trzecia dzieci uzyskała pozytywną opinię na kwestionariuszu, a połowa z nich – około 17% – została skierowana do dalszej oceny po przeprowadzeniu wywiadu klinicznego – powiedziała Laurie Flynn, dyrektor wykonawczy Columbia University TeenScreen.
Istnieje znaczna federalna pomoc i finansowanie takich dobrowolnych programów badań przesiewowych zdrowia psychicznego
[podobne: ośrodek dla osób uzależnionych, parafia krzczonów, rezonans magnetyczny prywatnie cena ]
[przypisy: parafia nienaszów, parafia wierzchosławice, parafia krzczonów ]